Műsorfüzet
Karácsonyi ajándékok ...
Karácsonyvárás a könyvtárban
"Készülődés.
Karácsony közeleg…
Ma szívem is van,
Meg-megdobban a kabátom alatt
és csilingeli ezer kicsi csengő:
Karácsony közeleg!
Karácsony közeleg!"Dsida Jenő: Karácsonyi utazás
Iskolánk Platán könyvtárában is megjelent a karácsonyi hangulat. A könyvtár ünnepi díszbe öltözött, előkerültek az ünnepi kiegészítők, és a karácsonyfa is fényesen tündököl. A tanulók az ünnepeket várva délutánonként adventi naptárakat, képeslapokat készítettek. December 10-én az ötödik osztályos tanulók hagyományos karácsonyváró délelőttön vettek részt, ahol megismerkedtek a karácsonyi ünnepkör szokásaival, a különböző ünnepek jellegzetességeivel, ételeivel nálunk és más nemzeteknél. Mindez játékos formában történt. Ismereteik gyarapodása mellett karácsonyi dalokat hallgattak, puzzlet raktak.
Ligárt Nikolett
Karácsonyváró a Kazinczyban...
"Karácsonykor az ember mindig hisz egy kissé a csodában. Hiszen ezért van az ünnep, mert nem lehet a csoda nélkül élni."
Márai Sándor
Meghívó
Tanulmányi kirándulások történelemből
2015. október 22-én iskolánk 45 tanulója tanulmányi kiránduláson vett részt Alsósztregován, ahol megnézték a nemrég felújított Madách–kastélyt. Itt írta Madách Imre életének fő művét az Ember tragédiáját, az író sírja is itt található a kastély parkjában. A kastélyt a közelmúltban újították fel, nemcsak korabeli ruhák, bútorok, használati tárgyak láthatók itt, hanem néhány helyiségben a Tragédia egyes jelenetei fogadják a látogatókat. A helyiségek az ókori Egyiptomot, az ókori Görögországot, középkort, újkort sőt az emberiség jövőjét jelenítik meg. Mindenkinek olyan érzése volt, mintha időutazást végzett volna a Tragédia egy- egy színhelyére. A Madách-kastély után Szklabonyán folytatódott a tanulmányi kirándulás. Itt élt 20 évig a nagy palóc mesemondónk Mikszáth Kálmán , sajnos a szülőháza már nincs meg , de a ház amelyben 20 évig élt ma is fogadja a látogatókat. A házban több évtizeddel ezelőtt kiadott műveiből található kiállítás, valamint az író életéről fényképkiállítás , korabeli újságok teszik érdekessé a látogatást. A szemlélődés után a ház udvarán a tanulók játékos foglalkozáson vettek részt: furfangos diótörés, gólyalábon járás stb. A kirándulásból a losonci bevásárlás sem maradhatott ki.
Kucsera Dóra, Šánta Veronika
2015. november 27-én az 5.A,B,C osztály tanulói Rimaszombatban jártak a Gömöri Múzeumban. Mivel a ,,múzeumlátogatás,, ötödikes tananyag történelemből, egy valódi múzeumot nézhettek meg a tanulók. A múzeum kőzettani, régészeti ,történelmi ,állattani, néprajzi és képtári részleggel rendelkezik. A látnivalók teljesen lenyűgözték a tanulókat : az eredeti egyiptomi múmia, a kitömött állatok, régészeti leletek, a fazekasok mesterművei, fából készült régi gyermekjátékok , konyhai használati eszközök teljesen lekötötték a tanulók figyelmét. Rövid vásárlás után a következő program a csillagvizsgálóban volt. A kupolában a tanulók egyenként belenézhettek a hatalmas távcsőbe, majd ezután filmvetítés következett a Naprenszerünkről, sőt a film bemutatta az űrhajósok munkáját a súlytalanság állapotában. A tanulók derűsen fogadták az étkező és vizet ivó, majd aludni térő űrhajósok nehézségeit a gravitáció nélküli helyen.
Kucsera Dóra, Ragályi Emese
Mikulást váró délelőtt - 2015.12.04.
Mikulás, Mikulás … énekelte együtt sok-sok vidám gyerek.
Az énekhang messzi földről csalogatta iskolánkba a Mikulást, aki természetesen nem üres kézzel érkezett a gyerekekhez. A Mikulás meghallotta a szép dalt és meg is érkezett a gyerekek örömére. Tanulóink versekkel és énekekkel kedveskedtek a Mikulásnak.
/képek a galériában/
A karácsonyi ünnepkör hagyományai a könyvtárban
Novemberben könyvtári foglalkozásokat tartottunk az alsó tagozatos tanulók számára. Az órákon a néphagyományok újjáélesztése volt a cél. A gyerekek megismerkedtek a lucázás, betlehemezés, regölés, aprószentek napi vesszőzés hagyományaival. A foglalkozások vidáman, jó hangulatban teltek.
/képek a galériában/
A városi könyvtárban jártunk
2015. október 26 – án az 5.A osztály tanulói a szlovák óra keretében kellemes délelőttöt töltöttek a városi könyvtárban. Miklós Anikó könyvtáros ismertette a könyvkölcsönzés lehetőségeit és felhívta a figyelmet arra, hogy könyvet nem csak kölcsönözni lehet hanem adományozni is a könyvtárnak. A gyerekekek szavaltak, jót játszottak és kellemes élményekkel tértek vissza az iskolába, megköszönve az értékes perceket Bundová Marcela és Iván Margit tanító néniknek. /Képek a galériában/
Rajzpályázat
Iskolánk tanulója, Holló Réka (6.A), a Gróf Széchenyi Család Alapítvány által kiírt rajzpályázaton elnyerte az I.korcsoport harmadik helyét a „Lesiklás“ című alkotásával. A díjazottak munkái, ill. a legszebb 50 alkotás megtekinthetö egész hónapban a Pesti Vigadó Dísztermében. A rajzpályázat díjátadójára és a kiállítás megnyitójára 2015. november 24-én került sor a Pesti Vigadó épületében. Gratulálunk a szép eredményhez!
Szabó Nikola
Értesítés
A Kazinczy Ferenc Alapiskola igazgatósága tisztelettel értesíti a szülőket, hogy 2015. november 25-én /szerdán/ Tesztelésen-T5 vesznek részt az 5. évfolyam tanulói /matematikából - magyar nyelv és irodalomból/.
A HÓVIRÁG NÉPDALKÖR SIKERSOROZATA
2015. november 13-án megrendezett GÖMÖRI NÉPDALVERSENYEN a népdalkör 1. helyezést ért el. Szólóéneklésben pedig CSUTOR SOFIA 1. helyen, MAGICZ VIVIEN 2. helyen végzett.
X. Bíborpiros szép rózsa népzenei vetélkedő országos döntőjén (2015. november 21., Dunaszerdahely) a HÓVIRÁG NÉPDALKÖR KIEMELT ARANYSÁVOS MINŐSÍTÉST kapott és a zsűri beválasztotta népdalkörünket a VASS LAJOS NÉPZENEI VERSENY KÁRPÁT- MEDENCEI DÖNTŐJÉBE is.A lányok nagyon ügyesek voltak és köszönjük nekik ezt a gyönyörű sikert.
Őszi brigád
Itt van az ősz, és a lehulló levelek nekünk is adtak munkát. Így 2015. november 21-én iskolánk udvarán ismét sor került az őszi brigádunkra.
A XI. KINCSKERESŐK ORSZÁGOS KONFERENCIÁRÓL
2015.november 11-én reggel útnak indultunk Dunaszerdahelyre kis csapatommal, Gál Georginával és Székely Fannival. Az út vidáman telt el, igaz, picit érezhető volt a levegőben a konferencia szele. Bár aggodalomra igazán okunk nem lehetett, hiszen alaposan felkészültünk a „megmérettetésre”, sőt még reggel is tartottunk egy próbát, hogy igazán jól sikerüljön a prezentáció. Nyitra után Fanni vette át a „GPS-kalauz” szerepét, és rövid időn belül / hála neki J/ megérkeztünk Dunaszerdahelyre. Idén immár XI. alkalommal került megrendezésre ez a regionális értékeket kutató országos konferencia. A környezet picit új volt számunkra, de bátran állíthatom, hogy méltón helytálltunk. A prezentálás, mely Rimaszécs múltjáról, jelenéről és nyelvjárásáról szólt, jól sikerült. A zsűri, akik között helyet foglalt Bauer Edit és Szanyi Mária is, dícsérő szavakkal illették a lányokat, én pedig büszkén hallgattam mindezt a sorok között. Hát lányok, mégegyszer nagy gratula, és hajrá jövőre!
Miko Attila
Falusi hagyományok hete
A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása!
Morus Tamás tollából, aki a XVI. század nagy államférfija volt. És bár több száz éve írta le ezt a mondatot, igaz ez még napjainkban is... Manapság egyre fontosabbak lesznek azok a dolgok, melyekhez kötődünk és melyek közösséget formálnak belőlünk.
A hagyományt nem ápolni kell, hisz nem beteg.
Nem őrizni kell, mert nem rab.
Hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket!
Program:
- 2015. 11. 04. Kézműves foglalkozás - Deresk
- 2015. 11. 06. Régi játékok készítése - Bátka
- 2015. 11. 10. Mesemondó verseny - Tornalja
- 2015. 11. 13. Népdalverseny - Gömör
/képek a galériában/
Így tedd rá
Az elmúlt szombaton, november 7-én, egy vidám, hangulatos és nagyon hasznos továbbképzésben volt részünk.
A népszerű, országos szinten jelenlévő „Így tedd rá!” program ingyenes országjáró sorozatának részesei lehettünk.
Ízelítőt kaphattunk a népi játék és néptáncmódszertan óvodai, iskolai szintű felhasználásába.
Sok-sok énekkel, népi játékkal, módszertani ötlettel, fejlesztési lehetőséggel ismerkedhettünk meg.
Az idő gyorsan repült, miközben betekintést kaphattunk olyan eszközök felhasználási lehetőségeibe, mint a babzsák, a gumi és a tulipánok. Kedvenceink a négy színű tulipánok lettek, melyeket nemcsak a néptáncban, hanem egy-egy népi játék során testnevelés, matematika vagy magyar tantárgyak oktatásában is fel tudunk használni.
Ezen a képzésen is bebizonyosodott, hogy a mondókáknak, daloknak, népi játékoknak milyen sokrétű felhasználási lehetősége van az oktatásban. Változatos formában tudjuk a gyerekeket megtanítani számolni, beszélni, kommunikálni, elfogadni a másikat olyannak, amilyen. Mindezt olyan formában, hogy észre sem veszik, hogy miközben játszanak, dalolnak vagy táncolnak, mennyi mindent megtanulnak.
Drozdík Katalin könyvbemutatója
Halloween
Hagyományainkhoz híven idén is megrendeztük a Halloween délutánt a napközis tanulók részére.
Ez az év legrémisztőbb és legviccesebb ünnepe. Eredete a kelte papság, a druidák által bemutatott kelta- angolszász arató,- hálaünnep szertartásaiban rejlik, amikor is köszönetet mondtak
a napistennek és ekkor ettek először a betakarított terményekből. Az ünneplők állarcokat, maskarákat öltve táncoltak, hogy elűzzék a szellemeket, boszorkányokat. Napjainkban már itthon is igencsak elterjedt lett a Mindenszenteket megelőző nap bulizós, játékos hangulata.
Mi sem hagyhattuk ki ezt az alkalmat és a játékos Halloweent a szabadban tartottuk, ahol a gyerekek különféle tréfás versenyjátékokban mérhették össze ügyességüket (tökgurítás, tökhordás, tökök betakarítása, szellemvár építése, seprős verseny, célba dobás). Mindenki remekül érezte magát és jól szórakozott ezen a délutánon!
Mozgásban az élet - Život v pohybe
Október 27-én a II. D és IV. C osztály tanulói Feleden jártak, ahol immár 5. alkalommal került sor a Mozgásban az élet - Život v pohybe nevű fesztiválra, roma tanulók számára. A fesztivál a zenére, a táncra, az énekre, valamint a tehetségek felkutatására irányul. A fesztivál lehetőséget ad a tanulóknak, hogy tehetségüket nagyközönség előtt mutassák be. A tanulóinkat Csótó Eleonóra, Bódi Szilvia és Kiss Tamás készítette fel, az utóbbinak a zenei kíséretet is köszönjük. Jól éreztük magunkat és élményekkel gazdagon értünk haza.
A MAGYAR TUDOMÁNY NAPJA
1825. november 3-án a pozsonyi országgyűlésen határozták el a magyar rendek a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását. A Magyar Tudósok Világtalálkozóján (1996) döntés született arról, hogy ez a nap lesz minden évben A MAGYAR TUDOMÁNY NAPJA, amelyet először 1997-ben ünnepeltek meg.
Chránime deti - ochrana na školách
Pomoc deťom
chranimedeti@minv.sk
V súvislosti s plnením úloh s ochranou mäkkých cieľov
na školách zverejňujeme kontaktné údaje na miestne
obvodné oddelenie Policajného zboru TORNAĽA.
Určený policajt v súvislosti s ochranou mäkkých cieľov
na školách v služobnom obvode OO PZ Tornaľa,
Csaba Szőke Mail: csaba.szoke@minv.sk
Obvodné oddelenie PZ TORNAĽA
Ul. Letná č. 6
982 01 Tornaľa
Stála služba: 0961 683 903
Mail: oora.tornala@minv.sk
Mail pre projekt: chranimedeti@minv.sk