A tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatósága tisztelettel értesíti a szülőket, hogy a beíratás az I. évfolyamba a 2011/2012-es iskolai évre 2011. január 28-án (péntek) 14.00-tól 18.00-ig, valamint 2011. január 29-én (szombat) 8.00-tól 14.00-ig lesz a Béke utcai „B“ épületben.
Szeretettel várjuk a tisztelt szülőket gyermekükkel együtt. (A beíratáshoz szükséges a gyermek keresztlevele!)
Beíratás az I. évfolyamba a 2011/2012-es tanévre
Nyitott nap
A tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatósága tisztelettel értesíti Önt és gyermekét, hogy 2011. január 19-én (szerda) a Béke utcai „B“ épületünkben nyitott napot tartunk az I. évfolyamban, ahol betekintést nyújtunk az iskolánkban folyó munkába. Ezzel szeretnénk segítséget nyújtani döntésükben az iskolai beíratásnál.
Előlegezett bizalmukat előre is köszönjük.
Közeleg a téli szünidő
A téli szünidő 2010. december 20-án (hétfő) kezdődik (utolsó tanítási nap december 17, péntek) és január 9-én ér véget (vasárnap). A tanítás január 10-én (hétfő) folytatódik. Mindenkinek kellemes szünidőt kívánunk!
Őszi szünidő
Az őszi szünidő 2010. október 29-én (péntek) kezdődik (utolsó tanítási nap október 28, csütörtök) és november 2-án ér véget (kedd). A tanítás november 3-án (szerda) folytatódik. Mindenkinek kellemes szünidőt kívánunk!
Rendhagyó irodalom óra
2010. október 18-án rendhagyó irodalomórát tartunk iskolánk ebédlőjében Pólos Árpád közreműködésével.
Össziskolai szülői értekezlet
2010. október 4-én 15.00 órai kezdettel össziskolai szülői értekezlet lesz megtartva az iskola ebédlőjében, amely után osztályszülői értekezletek következnek.
Október 6-emlékműsor az aradi vértanúk tiszteletére
2010. október 6-án emlékműsor keretén belül emlékezünk az aradi vértanúkra.
Kicsi Hang verséneklő együttes fellépése
2010. október 1-jén iskolánk ebédlőjében a Kicsi Hang verséneklő együttes lép fel. Jó szórakozást kívánunk!
Gesztenyegyűjtés az iskolában
2010. szeptember 28-tól iskolánkon gesztenyegyűjtés folyik.
Humanitás napja
2010. szeptember 24-én a Tornaljai Szabadidőközpont szervezésében került megrendezésre a Humanitás Napja elnevezésű rendezvény. Iskolánk pedagógusai és tanulói aktívan belekapcsolódtak a jótékonysági futásba és gyűjtésbe.
Gőzerővel folyik iskolánk felújítása és átépítése!
Juhász Gyula: Október
Juhász Gyula:
OKTÓBER
A fény arannyal öntözi még
A szőke akác levelét,
De ez a fény, megérzem én,
Már októberi fény.
Az alkony lila fátyla alatt
Tarka tehenek hada halad,
Vígan elbődül, hisz haza tart,
De ez már őszi csapat.
A kertben tarkán égő színek,
Virágok, dúsan vérző szívek,
Rajtuk az este harmata ring,
De ez már őszi pompa mind.
Fényt, krizantémet, dalt, harmatot
Lelkemben vígan elringatok,
Megszépül lassan, ami rég volt,
De ez már októberi égbolt!
OKTÓBER
Október az év tizedik hónapja a Gergely-naptárban.
A latin octo szóból származik, melynek jelentése nyolc – utalva arra hogy eredetileg ez volt a nyolcadik hónap a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A 18. századi nyelvújítók szerint az október: mustonos. A népi kalendárium Mindszent havának nevezi, a protestánsok pedig gyakran reformáció hónapjának (mivel Magyarországon október 31-én tartják a reformáció ünnepét).
A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek októberre:
Mérleg (szeptember 23. – október 22.) és
Skorpió (október 23. – november 21.).
•október utolsó vasárnapján 3 órakor állítjuk vissza az órát egy órával, ami a nyári időszámítás végét és a téli („normál”) időszámítás kezdetét jelenti.
•A szökőévek kivételével az október a hét ugyanazon napjával kezdődik, mint a január
•október 1.:
zenei világnap – UNESCO (1975 óta)
idősek világnapja – ENSZ(1991 óta)
•október 6.:
nemzeti gyásznap – az aradi vértanúk kivégzése
•október 10.:
Lelki egészség napja – 1994 óta
•október 15.:
A fehér bot napja
Nemzetközi gyalogló nap
•október 16.:
Élelmezési világnap
A Kenyér világnapja
•október 17.: A Szegénység elleni küzdelem világnapja
•október 18.: A Magyar Festészet napja
•október 20.: A Csontritkulás világnapja
•október 21.: Földünkért világnap
•október 23.:
a Magyar Köztársaság nemzeti ünnepe – az 1956-os forradalom kitörése
a köztársaság napja – köztársaság kikiáltása 1989. október 23-án
•október 24.:
az ENSZ napja
Magyar Operett napja
•október 31.:
őszirózsás forradalom
a reformáció ünnepe
•Október első vasárnapja: az Állatok világnapja 1966, 1991 óta tartják Magyarországon is
•Október 4-10. között: Űrkutatási világhét (1999)
•Október második szerdája: A természeti katasztrófák világnapja
•Október második péntekje: a Tojás világnapja
•Október negyedik hétfője: Iskolai könyvtárak világnapja
•Október utolsó munkanapja: Takarékossági világnap
•A hónap utolsó vasárnapján a nyári időszámítás vége
Az országos tanévnyitó üzenete
Tisztelt ünneplő gyülekezet!
Hölgyeim és Uraim!
„A pedagógus király lehet a gyermek birodalmában, ha nemcsak törvényeket talál ki, hanem figyelembe veszi a gyermek törvényeit is.” Nagyon igaznak érezzük azt a gondolatot, ami ebben az idézetben szerepel.
Változik a világ, a külvilág, változik az, hogy milyen gyerekeket, milyen embereket szeretnénk, de a biztos pont mégis, bármilyen változás van, maga a gyerek. Megtanítjuk neki, hogy kihozza magából a lehető legtöbbet, megtanítjuk tanulni, és megtanítjuk arra, hogy neki ez fontos legyen.
Az értelmiség feladata tehát a kulturális reprodukció biztosításán túl az embert boldogabbá és nemesebbé tevő értékek felfedezése és azoknak a mindennapok életvitelébe való beemelése:
a pedagógus léleknemesítő-nevelő munkája a kulturális információ egységeit és értékeket hordozó mémek finom műszerként való beültetése a növendékek gondolkodásába, hogy a tudás és az érzés együttese elvégezze a nemesítés minőségi feladatát.
Pozsony, különböző határok, nyelvek és kultúrák találkozási pontja, melyek jó időben népeket kötnek össze, sorsokat határoznak meg, együttélésről, megértésről, szellemi építkezésről tanúskodnak és üzennek jelennek, jövőnek. Pozsony, Európa szíve, ütőere, mindannyiunknak üzeni, hogy a régmúlt idők történései késztessenek bennünket gondolkodásra, egymás elfogadására és közös tettekre.
A patinás Szent Márton székesegyház 11 magyar király koronázásának volt tanúja, tornyának koronája nemzeti öntudatosságunk és önazonosságunk emberi megélésére utal, az európai népek együttélésének példáját kínálja a jelennek. A történelmi Óváros épületei emberek sorsáról tanúskodnak, közös összefogásra buzdítanak.
A pozsonyi Vár négyszögén ülő sisakos tornyok, zárt udvara a pozsonyi vértörvényszék gonosz ítéleteinek volt a szemtanúja. Falai között rég feledésbe merült az egykori protestáns prédikátorok bátor kiállása, akik nekünk üzennek: az igazak bátor cselekedete felmagasztalódik, és emberi példának állíttatik.
A mai Carlton Szálló helyén, az egykori Zöldfa épület erkélyéről hirdette ki Kossuth Lajos 1848. március 17-én Magyarország újjászületését. Sztentori hangjának foszlányait őrzik még a hajdani országgyűlésnek helyet adó Magyar Királyi Kamara épület falainak repedései, figyelmeztetve bennünket régmúlt idők bátor történéseire. Arra, hogy az adott időben meg kell tenni, amit a kötelesség és a haza kíván.
Hunyadi - Akadémia Istropolitanája, a XX. századi Erzsébet Tudományegyetem, a mai Comenius Egyetem a szellem fellegvárai, kisugárzó erejük táplálja a felvidéki magyarságot.
Pozsony szelleme ma velünk volt. A város és az ősök példája, az általuk képviselt értékek, a teremtés és a közös szellemi építkezés az, ami meg- és összetart bennünket, magyarokat a Kárpát-medencében.
Fontos, hogy a szlovákiai magyar közösség minden tagja hagyományainak, kulturális értékeinek, a jó, az igaz és a nemes művelésének tudatában élje és szervezze mindennapjait, amihez a megmaradásban és a fejlődésben való hit, meggyőződés, komoly elszántság ad megtartó erőt.
A szlovákiai magyar pedagógusok dolga az anyanyelvben való hűség, a felnevelő szülőföld iránti elkötelezett szeretet, az érzelmi kötődés a családhoz, tájhoz.
Üzenjük a szlovákiai magyar iskolákba, hogy nemzeti identitásunk tudatában, anyanyelvünk használatának biztos talaján, európai polgári állapotunkban ne a kisebbrendűség és a kishitűség, ne is a fellengzős hőzöngés és hősies, mártír magatartás legyen mindennapjaink meghatározó életvitele, hanem a közös hagyományok, kultúra, közösségi érdekek és értékek mentén megtervezett építő párbeszéd vezesse életünket.
Éltessük a hitet, a reményt, hogy feladatot teljesítünk, fontos küldetésünk van a világban.
A pozsonyi tanévnyitónak ez az üzenete a Kis-Kárpátoktól a Keleti-Kárpátok karéjáig, minden magyar szívéig.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
Pozsony, 2010. augusztus 28.
Jókai Tibor irodavezető, SZMPSZ
A pozsonyi tanévnyitó ünnepség résztvevői
Tanévnyitó
A 2010/2011-es tanév megnyitójára 2010. szeptember 2-án 8.00 órakor kerül sor.
Tisztítsuk meg a Földet !
Iskolánk 5.A osztályos tanulói nagy lelkesedéssel kapcsolódtak be a Közép – Szlovákiai Vízművek által meghirdetett ,, Ajándék a Földnek “ c.környezetvédelmi projektbe.
A projekt során elhatároztuk, hogymegtisztítjuk a környékünkön található Csincsa patak partját a Sevicce töltőállomásánál. 2010.04.30. – án nekiláttunk ki kapával, ki gereblyével a munkának. A szennyezettség mértéke csökkent ezen a területen az elmúlt évekhez viszonyítva. Köszönhető ez a kihelyezett szemetes konténernek is, ámbár szeretnénk hinni, hogy több köze van az időközben szükségessé vált tudatos környezetvédelemhez.
Ne felejtsük el, hogy a Csincsa patak közvetlenül belefolyik a Sajó folyóba, így hozzájárul a folyó vízminőségéhez. A víz minősége pedig hatással van Tornalja és környéke növény - és állatvilágára. Tanulóink tisztogatási kedve és hozzáállása rendkívül tiszteletre méltónak bizonyult. Mindenki - a saját egészségét előtérbe helyezve - szó szerint felvette a kesztyűt a környezetszennyezés megoldására. A több órás munka végeztével elégedetten hagytuk el a kijelölt területet. Szívből reméljük, hogy értékelni fogják munkánkat s velünk együtt fognak vigyázni a Föld tisztaságára ! Képek a fotóalbumban tekinthetők meg hozzá.
PaedDr. OravecAnita
Sikereink a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Versenyen
2010. március 16-án a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny járási fordulójára került sor Tornalján.
A hagyományt ápolva idén is sokan neveztek be iskolánk tanulói közül. Erős mezőnyben versenyeztünk, ennek ellenére szép helyezésekkel büszkélkedhetünk.
Sajnos csak az első és második helyet elért tanulók juthattak az országos elődöntőbe, amelyre 2010. március 25-én, szintén a tornaljai művelődési központban került sor.
A megmérettetés sok izgalommal és várakozással telt. A versenyzőket arany-, ezüst- és bronzsávban sorolták.
Ennek alapján elért helyezések:
- kategória – próza
Szőke IstvánIII. A – aranysáv, felkészítő: Tímár Csilla
Asztalos Nikolett I. A – ezüstsáv, felkészítő: Babus Linda
- kategória – vers
Babus Linda II. B – ezüstsáv, felkészítő: Okos Zsuzsa
- kategória – vers
Nemes KlaudiaIV. A – ezüstsáv, felkészítő: Kiss Sarolta
- kategória – vers
Turčáni EszterIX. B – aranysáv, felkészítő: Czikora Ilona
Az országos döntőre az aranysávba sorolt diákok indulhatnak, mely 2010. április 22-én Rimaszombatban kerül megrendezésre.
Turčáni Eszter, IX. B
Húsvéti szünidő
A húsvéti szünidő 2010. április 1-jén (csütörtök) veszi kezdetét, és április 6-ig (kedd) tart. A tanítás április 7-én (szerda) folytatódik.
Húsvét ünnepe
A húsvét a keresztények legfontosabb ünnepe, de a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, melyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak.
A Biblia szerint Jézus – nagypénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Helyettes áldozatával megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az eredetileg zsidó ünnep (héberül pészah) az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, melynek elemei a feltámadás, az újjászületés.
Húsvéti szimbólumok
TojásA tojás ősi termékenység szimbólum, szinte minden népnél fellelhető. A születés, a teremtés, a megújhodás jelképe. A kereszténységben a feltámadás szimbóluma lett. Krisztus úgy törte fel feltámadáskor a sziklasírt, miként a kifejlődött madár az őt fogva tartó tojás héját – szól a hasonlat. A tojás piros színe – amely napjainkig a legnépszerűbb szín – Krisztus kiömlött vérét jelképezi.
Bárány
A húsvéti bárány Jézust jelképezi. A Bibliában is bárány szimbolizálta Krisztust. A húsvéti bárány mint jelkép éppen úgy kapcsolatba hozható azzal, hogy a bárányok tavasszal jönnek a világra, mint azzal a máig közismert vallási tétellel, miszerint Jézus Krisztus áldozati bárányként halt kereszthalált az emberiség megváltásáért. Ezért nevezik őt a mai napig Isten bárányának.
Nyúl
A húsvéti nyúl jelképe Németországból ered, nálunk csak a polgárosodással, a XIX. század folyamán honosodott meg. Ma a legtöbb gyerek úgy tudja, hogy a „nyuszi hozza” a húsvéti ajándékot, amit – ahol csak mód van rá – a szabadban, bokrok tövében elkészített, madárfészekhez hasonló kis fészekben, kosárkában helyeznek el. Eredete igen érdekes, a húsvéti Holdban egy nyúl képét vélték felfedezni, azonkívül a nyúl maga is termékenység szimbólummá lett, rendkívüli szaporasága okán.
Barka
Jézus Jeruzsálembe való bevonulásakor az emberek ruhájukat és lombos ágakat terítettek a Megváltó elé az útra, ma ennek emlékére barkát szentelnek a templomokban. De a barkavirág mást is jelképez. Ahogyan véget ér a böjti időszak, úgy ér véget a tél is. A húsvét egyben az újjászülető természetnek is az ünnepe.
A Kazinczy Ferenc Alapiskola minden pedagógusának, alkalmazottjának, minden kedves tanulónknak és szüleiknek békés, meghitt húsvéti ünnepeket kíván az iskola igazgatósága.
Chránime deti - ochrana na školách
Pomoc deťom
chranimedeti@minv.sk
V súvislosti s plnením úloh s ochranou mäkkých cieľov
na školách zverejňujeme kontaktné údaje na miestne
obvodné oddelenie Policajného zboru TORNAĽA.
Určený policajt v súvislosti s ochranou mäkkých cieľov
na školách v služobnom obvode OO PZ Tornaľa,
Csaba Szőke Mail: csaba.szoke@minv.sk
Obvodné oddelenie PZ TORNAĽA
Ul. Letná č. 6
982 01 Tornaľa
Stála služba: 0961 683 903
Mail: oora.tornala@minv.sk
Mail pre projekt: chranimedeti@minv.sk